Şeker Mah. 1419. Cad. No: 7-B
Rainbow Residence Eryaman

0 312 280 42 42 – 0 543 668 40 68

Diş çürüklerinin pulpa yapısına kadar ilerlemesi halinde önerilen tedaviler arasında kanal tedavisi yer almaktadır. Diş kökünde veya ağız içerisinde bulunan sinir ve damar dokularının temizlenmesi ve boşlukların doldurulmasına yönelik işlemleri içermektedir. Dişlerin çürümesi, darbe alması veya travma gibi sebeplerle zarar görmesi halinde iltihapların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda ise sinirlerin çıkarılmasının ardından dolgu materyallerin kullanılması neticesinde doldurulması gerekmektedir. Bu tür işlemlerin tamamı kanal tedavisine dahildir.

 

Kanal tedavisiyle elde edilen başarıların yüksek seviyelerde olması için son teknolojik yeniliklerin takip edilmesi gerekmektedir. Buna göre kullanılan lazer/sweeps yöntemi sayesinde enfeksiyon riski çok daha aza indirgenmektedir. Sağlıklı tedavilerin yapılması için bölgedeki sinirlerden arındırma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Hemen ardından boşlukların kanal dolgu malzemeleri ile doldurulması ile başarı oranı artırılmaktadır.

 

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Oluşur Mu?

Kanal tedavisinin yapılabilmesi için dişin uyuşturulması sağlanmaktadır. Lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilen uygulama ağrılı değildir. Tedavi sonrasında oluşabilecek hassasiyetler ve hafif şiddetteki ağrılar için hekiminizin kontrolünde ilaç kullanmanız mümkündür.

 

Kanal Tedavisi İçin Kaç Seans Gereklidir?

Bu sorunun yanıtı dişlerinizin durumuna göre değişecektir. Herhangi bir komplikasyonun görülmemesi halinde genel olarak tek seansla tamamlanan bir uygulamadır. Ancak dişin enfekte olması halinde, enfeksiyonun tamamen giderilmesi amacıyla birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilmektedir.

 

Kanal Tedavisi İle Onarılan Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Tedavi sonrasında onarılan dişlerinizin bakımını doğru ve düzenli bir şekilde yapmanız halinde ömür boyu kullanmanız mümkün olacaktır. Ancak herhangi bir şekilde ihmal etmeniz durumunda ise tedavi edilen dişinizde tekrar çürük meydana gelebilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına diş bakımınızı düzenli olarak yapmanız önerilmektedir. Ayrıca ağız bakımınız için diş hekiminizin düzenli olarak muayene etmesini sağlamalısınız.

 

Kanal Tedavisi Yapılmadığı Durumlarda Neler Olur?

Pulpanın ölmesi neticesinde ağrı hissini kaybetseniz dahi, enfeksiyon çene kemiğine kadar ilerleyerek büyük riskleri ortaya çıkaracaktır. Diğer dişlerinizde kayıp yaşamamak için kanal tedavisinde geç kalınmaması gerekmektedir.