Şeker Mah. 1419. Cad. No: 7-B
Rainbow Residence Eryaman

0 312 280 42 42 – 0 543 668 40 68

Bebeklerinizin ilk süt dişini çıkardıkları yaklaşık 6 aylık süreçten itibaren düzenli olarak diş bakımlarını yaptırabileceğiniz alan pedodonti olacaktır. Çocuğunuzda 3 yaşına kadar devam edecek olan bu süreçte çıkacak olan süt dişleri yapısal olarak daimi dişlerden farklıdır. Aşınmalara ve çürüklere karşı daha yatkın olduğu bilinen bu dişlerin bakımının yapılması, ağız hijyenin sağlanması ve beslenmenin etkisine dair bilgilerin elde edilmesi için pedodontistler ile görüşülmesi gerekmektedir.

 

Çocuklarınız 6 yaşına geldiğinde ise süt dişlerinin yerini alacak olan daimi dişlerinde süregelen problemler oluşabilir. Süt dişlerde görülen çürükler ve sorunlar giderilmediği takdirde, 13 yaşına kadar devam edecek olan bu durum karşısında büyük problemlerle karşılaşması olasıdır. Doğumdan itibaren ergenlik dönemlerine kadar çocuklarınızda ağız ve diş sağlığının korunması amacıyla pedodonti randevularını oluşturmanız gerekmektedir. 6 ay ile 1 yaş arasında başlanması gereken bu muayene ve kontrollerin ardından sorunların önlenmesine yönelik koruyucu tedbirler alınacaktır.

 

Pedodonti Alanında Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

l Süt dişlerde veya sürekli dişlerde meydana gelen sorunların yok edilmesi,

l Dolgu veya kanal tedavi uygulamaları ile ampütasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi,

l Diş çekme işlemleri ile çekilen dişlerin yerine diş tutucuların ve protezlerin yapılması,

l Estetik açıdan kaygı oluşturan çapraşık görünümü engelleyici ortodontik tedaviler,

l Fluorid verniği, fluorid jeli ve fissür örtücü uygulamaları ile çürüklerin engellenmesi,

l Travma sonucu oluşan rahatsızlıkların yok edilmesidir.

Pedodonti Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Henüz bebeklikte itibaren alınacak tedbirler ile ileride daha büyük sorunları yaşamamaları için pedodonti alanı ilgilenecektir. Koruyucu ve tedavi edici uygulamalar esnasında, çocuk hastaların herhangi bir endişeye kapılmamaları ve ağrı hissini yaşamamaları sağlanmalıdır. Çeşitli rahatsızlıklar neticesinde özel bakıma gereksinim duyan çocuklarda cerrahi müdahalelerin zamanında ve doğru tekniklerle yapılması gerekmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilebilecek olan uygulamalar ile sağlıklı ve başarılı sonuçların elde edilmesi sağlanmalıdır.